Thierry Mugler – wystawa

Thierry Mugler większości osób kojarzy się pewnie bardziej z perfumami Angel czy Alien niż jako projektanta mody.

Thierry Mugler – początki

Tymczasem, ten urodzony w 1948 roku we Francji mężczyzna stworzył swoją pierwszą kolekcję – Café de Paris – w roku 1973, a już w kolejnym roku powstała marka sygnowana jego imieniem i nazwiskiem – Thierry Mugler. Pierwszy butik otworzył w 1978 roku w Paryżu. Zaś perfumy Angel, pojawiły się dopiero w 1992 roku. Co do samych perfum to są one uważane za pierwsze perfumy orientalnie, które pojawiły się na rynku. Co równie ciekawe to fakt, że perfumy te świetnie, już wtedy, wpasowały się w dominujący aktualnie trend ekologiczny, bo opakowania tych perfum były przeznaczone do wielokrotnego napełniania.

Thierry Mugler – projekty

Thierry Mugler zawsze postrzegany był jak „człowiek przyszłości”. Jego projekty zdecydowanie wyprzedzały dekadę, w której powstawały. Kreacje marki Thierry Mugler są niezwykle odważne i często odsłaniają intymne części kobiecego ciała. Zakochały się w nich takie gwiazdy jak George Michael, Lady Gaga, Beyoncé, Dawid Bowie czy Madonna, jak również supermodelki Cindy Crawford oraz Naomi Campbell.

Prawa do marki

Prawa do marki od 1997 roku posiada Clarins Fragrance Group, która w 2003 roku, zamknęła, z uwagi na słabe wyniki finansowe, dział ready-to-wear marki Thierry Mugler, ale pozostawiła dział perfumeryjny. Sam Thierry Mugler odszedł z branży modowej w 2002 roku.

Dział mody marki Mugler jednak powrócił, a w 2014 roku, na dyrektora kreatywnego marki Mugler Fashion powołany został David Koma, który pokazał swoją pierwszą kolekcje w 2015 roku. Od 2016 roku marka Mugler posługuje się nowym logo, wspólnym zarówno dla działu mody jak i perfum. W 2018 roku nowym dyrektorem kreatywnym został Casey Cadwallader.

W październiku 2019 roku, pojawiła się informacja prasowa, że marka Mugler została zakupiona przez L’Oreal. Transakcja ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2020 roku.

Thierry Mugler Courturissime w Kunsthal

Aktualnie projekty Thierry Mugler’a można podziwiać w Rotterdamie w ramach wystawy Thierry Mugler Courturissime w Kunsthal. Wystawa będzie dostępna w Rotterdamie do 8 marca 2020 roku. Kunsthal to pierwsze w Europie miejsce, w którym prezentowana jest wystawa. Wystawa Thierry Mugler Courturissime po raz pierwszy na świecie pokazana została, w Montrealu w marcu 2019 roku.

W październiku 2019 roku, pojawiła się informacja prasowa, że marka Mugler została zakupiona przez L’Oreal. Transakcja ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2020 roku.

W ramach wystawy zaprezentowanych zostało ponad 150 kreacji marki Thierry Mugler, w przewarzającej części pokazywanych po raz pierwszy a stworzonych między 1973 a 2001 rokiem. Wystawa zawiera również akcesoria, szkice, materiały video oraz fotografie autorstwa fotografów takich jak David’a LaChapelle czy Helmut Newton.

Odwiedzający zapraszani są do podążania ścieżką w sześciu etapach: Macbeth i Szkocka Dama, Stars & Sparkles, Belle de Jour & Belle de Nuit, The Photographer’s Eye, Metamorphosis, oraz Futuristic & Fembot Couture.

Pierwszy etap oprócz prezentacji kostiumów zaprojektowanych do sztuki Macbeth granej w Comedie Francaise, zawiera również prezentację inscenizacji ze sztuki w formie hologramu.

Spośród wszystkich kreacji w pamięć niewątpliwie zapada gorset Harley Davidson’a z kolekcji wiosna/lato 1992, który pojawił się w teledysku do piosenki „Too Funky” George Michael’a, damski garnitur imitujący opony wykonany ze skóry i gumy z kolekcji wiosna/lato 1997 rok, oraz szyfonowa wieczorowa czarna sukienka przytrzymywana na kolczykach w piersiach, z kolekcji wiosna/lato 1998.

Ostatni etap wystawy to kolekcja z kreacjami inspirowanymi owadami z pokazu Haute Couture z 1997.

#getmuglerized

Jeśli nie zdążycie obejrzeć wystawy w Rotterdamie to zdecydowanie warto śledzić informacje o kolejnych jej lokalizacjach.Bądź na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi prawa mody!
Zapisz się do newslettera już teraz!