Rockstud – kultowe buty Valentino

Moda nie polega na tym, aby ślepo podążać za trendami. Moda daje możliwość wyrażenia swojej osobowości, swojego aktualnego samopoczucia, przez między innymi niestandardowe połączenia. Umiejętność łączenia kolorów i wzorów daje możliwość tworzenia zjawiskowych stylizacji, a świetnym dopełniłem każdej stylizacji są dodatki, takie jak buty czy torebka. A jak buty to jaki? Płaskie czy na obcasie? Na przykład Victoria Beckham wyznała, że nie może się skoncentrować mając na sobie buty na płaskiej podeszwie.

Wygodne czy ładne? – na to odpowiedź ma Christian Louboutin, który powiedział – „Nie zniósłbym, gdyby ktoś spojrzał na moje buty i powiedział: O Boże! Wyglądają na takie wygodne!”

Jednak wydaje się, że wygoda od zawsze była czymś czego kobiety pożądały.

Pamiętam scenę z filmu „Working Girl” z Melanie Griffith, Harrison’em Ford’em i Sigourney Weaver, w której główna bohaterka grana przez Melanie Griffith zmienia po przyjściu do biura, przy biurku, Reeboki na buty na obcasie.

https://www.filmaffinity.com/us/movieimage.php?imageId=317039477

Na tegorocznej lutowej okładce amerykańskiego wydania Vogue jest Kamala Harris w eleganckim garniturze, który zestawiony został z klasycznymi trampkami marki Converse.

https://www.instagram.com/p/CJ3moA_A-fZ/

Wygląda zatem na to, że dobór obuwia zależy od indywidualnego wyboru każdej osoby i nie są z nim związane sztywne reguły. Dlatego nie dziwi nas kiedy na wybiegach pojawiają się „odjechane” projekty obuwia zestawione z klasycznymi sukienkami czy garniturami.

Buty Rockstud – historia

Inaczej było w 2010 roku, kiedy nowy duet projektantów marki Valentino: Maria Grazia Chiuri i Pierpaolo Piccioli, zaskoczyli publiczność na pokazie w Paryżu, łącząc eleganckie sukienki z ostrymi rockowymi butami „Rockstud”. Zaskoczeniem było nie tylko wykorzystanie ćwieków, ale również to, że obcasy były znacznie niższe niż normalnie w tamtym czasie.

Aktualnie w ofercie marki Valentino w kolekcji „Rockstud” znaleźć można buty, których obcasy są od 5 mm do 115 mm. Rockstud to nie tylko szpilki, ale również obuwie sportowe, botki i sandały na słupku.

Buty Rockstud – znak towarowy

Nazwa „rockstud” stanowi zastrzeżony znak towarowy i co ciekawe nie tylko w zakresie obuwia. W EUPO są cztery rejestracje z oznaczeniem „rockstud” zastrzeżone na rzecz spółki Valentino S.p.A.

Marka Valentino ma również zastrzeżone w EUIPO następujące znaki towarowe 3D:

Buty Rockstud – znaki 3D w USPTO

Natomiast z zastrzeżeniem znaków 3D marka Valentino miała problem w Stanach Zjednoczonych.

W 2019 roku marka Valentino wniosła o rejestrację trzech poniższych znaków towarowych jako znaków 3D.

W lutym 2020 roku USPTO odmówiło rejestracji tych znaków powołując się na brak charakteru odróżniającego i posiadanie przez nie jedynie waloru ozdobnego. W odpowiedzi na powyższe, marka Valentino podniosła, że znaki nabyły wtórną zdolność odróżniającą w wyniku używania przez ponad pięć lat. Niestety urząd ds. znaków towarowych uznał, że elementy wyróżniające wskazane przez markę są ozdobne i powszechnie używane przez wielu innych podmiotów.

W kolejnej odpowiedzi marka Valentino zapewniła o wyjątkowości metalowych, trójwymiarowych ćwieków w kształcie piramidy. Podnosiła również, że projekt buta Rockstud jest dobrze znany i natychmiast rozpoznawany przez konsumentów jako symbol wysokiej jakości produktów marki Valentino. Na poparcie powyższych twierdzeń marka Valentino dostarczyła liczne dowody wskazujące na ponad 41 milionów dolarów przychodu ze sprzedaży butów Rockstud. Valentino przedstawił również dowody na to, że miliony dolarów wydano na reklamę i promocję sprzedaży. Ponadto, marka przedstawiła dowody z materiałów prasowych i relacji medialnych w różnych mediach.

W swojej argumentacji Valentino odwoływało się do sprawę rejestracji znaku marki Bottega Veneta, który przestawia charakterystyczny dla tej marki splot. Marka Valentino twierdziła również, że projekt buta Rockstud jest jeszcze bardziej charakterystyczny niż projekt splotu Bottega Veneta.

Marka Valentino porównywała swój projekt buta Rockstud do czerwonych podeszew zarejestrowanych przez Christiana Louboutina. W tym zakresie marka Valentino twierdziła, że ich projekt butów Rockstud zyskał wtórny charakter odróżniający podobnie jak czerwone podeszwy marki Louboutin ze względu na ich wysoką sprzedaż, wydatki na reklamę, widoczność w ekskluzywnych sklepach detalicznych, prasie. 

Finalnie wszystkie trzy znaki zostały zarejestrowane przez USPTO w grudniu 2020r.

A wracając do samych butów. Pamiętajcie dobór odpowiednich butów ma znaczenie, bo jak mówiła Marylin Monroe – Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat.”

Przydatne linki

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z Unsplash i jest autorstwa Danny Howe .Bądź na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi prawa mody!
Zapisz się do newslettera już teraz!