Prawo mody – rekomendacja literatury

 

Prawo mody to nie jest odrębna gałąź prawa, ale z uwagi na specyfikę branży modowej obsługa prawna podmiotów z tego sektora wymaga zrozumienia mechanizmów tej branży i sposobu jej działania. Z uwagi na coraz większą liczbę prawników na rynku potrzebni są prawnicy wyspecjalizowani albo w konkretnych dziecinach prawa albo w obsłudze poszczególnych branż. Właśnie taką specjalizacją jest prawo mody. Prawnik tj. adwokat lub radca prawny zajmujący się prawem mody to specjalista, który oprócz dobrej znajomości poszczególnych dziedzin prawa, takich jak prawo zobowiązań, prawo własności przemysłowej, prawo autorskie czy prawo handlowe, rozumie również branże swoich klientów, czyli modę.

W związku z prowadzonymi przeze mnie wykładami z prawa mody dla studentów często dostaje maile z prośbą o polecenie literatury związanej z prawem mody. Niestety na polskim rynku nie ma takich pozycji. Można je natomiast znaleźć w języku angielskim np. na amazon.com. Poniżej moje propozycje „must read” dla każdego kto choć trochę interesuje się prawem mody:

 

To już drugie wydanie tej książki moim zdaniem to zupełny „must reda” dla każdego kto chce zajmować się prawem mody. Książką naświetla wszystkie dziedziny prawa dotyczące branży modowej. Napisane jest w sposób bardzo przystępny i można ją z łatwością odnosić do polskich realiów.

 

 

 

 

 

Ta książka oprócz kwestii stricte prawnych zawiera również aspekt biznesowy. Powtarza niektóre kwestie poruszane w pozycji z pkt. 1, ale stanowi jej wartościowe uzupełnienie.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna pozycja to zbiór artykułów praktyków zajmujących się prawem mody. Zdecydowanie polecam ją osobom, które mają już podstawy w prawie mody i chcą poznać zdanie ekspertów i poszerzyć swoją i wiedzę, a nadto poznać rady praktyków np. dotyczący pracy z klientem, relacji prawnik – klient.

 

 

 

 

 

To pozycja wydana przez American Bar Association. Oprócz omówienia kwestii merytorycznych pozycja ta zwiera również orzeczenia istotne w prawie mody, co jest niewątpliwym atutem tej książki.

 

 

 

 

 

Jest to nowa pozycja, która wydana została przez Carolina Academic Press w czerwcu 2016. Zawiera ona zbiór orzeczeń istotnych dla praktyków z prawa mody. Niestety nie miałam jej jeszcze w ręku, dopiero czekam na przesyłkę, ale z tego co widać po spisie treści zapowiada się na najobszerniejsze omówienie problematyki prawa mody. Myślę, że będzie to obowiązkowe uzupełnienie pozycji nr 1, która należy traktować jaką zupełną podstawę. Jak tylko dotrze do mnie tak książka obiecuję dam wam znać czy warto ją zamówić.

 

 

 

img_0643 Prawo mody jest bardzo interesujące, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że oprócz zamiłowania do mody niezbędna jest gruntowana wiedza prawnicza z różnych dziedzin prawa oraz zrozumienie dla branży i jej mechanizmów. Dlatego tak istotne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i interesowanie się tym co się dzieje w branży.

Mam ogromną nadzieje, że niedługo na polskim rynku również będzie dostępna pozycja dotycząca prawa mody.

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą i zapraszam do kontaktu oraz śledzenia naszych aktualności, gdzie są informacje na temat między innymi szkoleń i konferencji z prawa mody.

 



Bądź na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi prawa mody!
Zapisz się do newslettera już teraz!