Agnieszka Witońska-Pakulska

Radca prawny, kierownik działu własności intelektualnej w Pakulski, Kilarski i Wspólnicy, specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, w tym w szczególności prawie autorskim, znakach towarowych oraz zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Członek ECTA – European Communities Trade Mark Association.

Wykształcenie prawnicze zdobyłam na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów ukończyłam Szkołę Prawa Amerykańskiego na tym samym wydziale, a po odbytej aplikacji i zdanym egzaminie radcowskim Fashion Law Bootcamp na Fashion Law Institute, Fordham University w Nowym Yorku oraz studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie w sektorach mody prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego i ViaModa.

Świadczę pomoc prawną krajowym i zagranicznym (w języku angielskim) podmiotom z sektora mody, w tym domom mody, firmom odzieżowym, producentom akcesoriów modowych, jubilerom, projektantom i fotografikom, agencjom reklamowym i modelingowym. Doradzam przy opracowywaniu mechanizmów społecznej odpowiedzialności biznesu.

Aktualnie prawnik to nie tylko osoba świetnie znająca przepisy prawa, podglądy doktryny i orzecznictwo. Prawnik musi również rozumieć branżę, w której działają jego klienci. Dlatego specjalizacje w branży prawniczej nabierają na znaczeniu. Jedną z moich specjalizacji jest prawo mody. Dlatego często bywam określana jako prawnik modowy, czyli prawnik specjalizujący się w obsłudze podmiotów z branży mody.

Czym jest prawo mody?

Nie jest to de facto odrębną dziedzina prawa, tylko dotychczasowe, gałęzi prawa takie jak własność intelektualna, prawo zobowiązań czy prawo pracy, właściwie zastosowane do specyfiki branży modowej.

O tym czym jest prawo mody opowiadam w rozmowie z Agnieszką Bednarek z FashionExpress, którą możecie odsłuchać na platformie Spotify na kanale e-obuwie.

Od początku mojej działalność zawodowej związana jestem z własnością intelektualną,
e-commerce, jak również danymi osobowymi. Natomiast na obsługę podmiotów z branży mody zdecydowałam się z uwagi na moje zainteresowania i zamiłowanie do świata mody. Wbrew pozorom zainteresowanie modą ma kluczowe znaczenie przy obsłudze podmiotów z branży mody. Śledzenie trendów jest pomocne przy ocenie autorskiego charakteru projektów, a znajomość specyfiki rynku pozwala skonstruować umowy, które dokładnie odpowiadają potrzebom moich klientów.

Dzięki zrozumieniu specyfiki tej branży jestem w stanie świadczyć pomoc prawną projektantom, domom mody, firmom odzieżowym, fotografom, makijażystom, stylistom, modelkom, agencją modelingowym, agencjom reklamowym, firmowy z sektora beauty.

Czemu flcatwalk?

Długo nosiłam się z zamiarem założenie bloga, którego tematyką byłoby prawo mody. Znalezienie nazwy nie było proste. Chciałam, żeby blog był swego rodzaju wybiegiem mody dla zagadnień prawnych związanych z branżą mody, żeby poruszał aktualne tematy i zagadnienia pojawiające się w branży. Stąd nazwa „fashion law catwalk”, a w skrócie „flcatwalk”, czyli „wybieg prawa mody”.

Na blogu poruszamy tematy związane ze znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi, prawami autorskimi, umowami. Naszym celem jest wyjaśnienie niekiedy skomplikowanych zagadnień prawnych w przystępny sposób.

Komentujemy również poczynania marek modowych i sprawy sądowe pojawiające się na rynkach zagranicznych.

Branża mody potrzebuje dedykowanej obsługi prawnej, a podmioty działające w branży modowej powinny znać choć podstawowe instytucje prawne charakterystyczne dla tej branży.

Bądź na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi prawa mody!
Zapisz się do newslettera już teraz!