Lady Dior – kultowa torba Diora

Jeśli czytaliście wywiad ze mą na portalu l’editorial to wiecie, że jedną z moich ulubionych marek jest Dior. W sumie nie mogło być inaczej, skoro zdaniem Christian’a Dior’a „Różowy jest najbardziej uroczy ze wszystkich kolorów, bo symbolizuje radość i kobiecość”, a róż to absolutnie mój ulubiony kolor.

Marka Dior należy do grupy LVMH. Od 2016 roku dyrektorem kreatywnym działu damskiego jest Maria Grazia Chiuri, a działu męskiego od 2018 roku, Kim Jones. 

Marka Dior ma co najmniej kilka kultowych produktów. Jednym z nich jest torebka „Lady Dior”.

Lady Dior – historia torby

Torba, którą dziś znamy jako „Lady Dior” została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w roku 1994. Nie miała wtedy żadnej oficjalnej nazwy. We wrześniu 1995 r., Pierwsza Dama Francji Bernadette Chirac, z okazji wizyty księżnej Diany na wystawie Cézanne w Grand Palais w Paryżu (sponsorowanej przez grupę LVMH), podarowała jej tę torbę.

Księżnej torba spodobała się tak bardzo, że miała ją ze sobą podczas wizyty w listopadzie 1995 roku, w domu dziecka w Birmingham, a później podczas państwowej wizyty w Argentynie. Oczywiście została sfotografowana a zdjęcia z torbą obiegły świat i to właśnie wtedy torba ta zaczęła być kojarzona z księżną Dianą. W 1996 roku, w hołdzie księżnej, została nazwana „Lady Dior”, oczywiście za aprobatą samej księżnej.

Lady Dior – ciekawostki

Jak donosi wikipedia, Lady Dior składa się łącznie ze stu czterdziestu czterech części. 

Wzór na torbie Lady Dior nawiązuje przeszyciami do krzeseł w stylu Napoleona III, które znajdowały się w salonie marki Dior, na których projektant sadzał gości swoich pokazów. 

https://www.buro247.sg/fashion/buro-loves/lady-dior-bag-3-facts-about-the-iconic-dior-handbag-beloved-by-princess-diana.html?gallery=gallery-8429_6037b46ce4a01&slide=2
dior.com

Przywieszone do torby zamieszki z literami nawiązują do przesądnego charakteru założyciela marki – Christiana Diora, który podobno często nosił ze sobą różnego rodzaju „talizmany” na szczęście.  

Nowe odsłony torby Lady Dior możemy podziwiać dzięki pilotowanemu przez Marię Grazię Chiuri, dyrektor kreatywną Dior, projektowi Lady Dior Art, w którym grupa artystów reinterpretuje tę kultową torbę tworząc istne dzieła sztuki.

LADY DIOR ART BAG IN COLLABORATION WITH GISELA COLÓN

Ambasadorkami torby Lady Dior były Carla Bruni i Monica Bellucci. Jednka najdłużej, bo prawie 10 lat, ambasadorką była wybrana przez John Galliano, Marion Cotillard – od 2008 do 2017. Fantastyczny krótkometrażowe filmy z jej udziałem możecie obejrzeć na YouTube.

Lady Dior – rejestracja

Marka Dior zarejestrował w 2003 roku, wzór torby Lady Dior.

Lady Dior – jak powstaje

Tak wygląda proces tworzenia torby „Lady Dior”. 

Zdjęcie wyróżniające jest autorstwa Léonard Cotte i pochodzi z Unsplash. Bądź na bieżąco z zagadnieniami dotyczącymi prawa mody!
Zapisz się do newslettera już teraz!